Dnia 15 czerwca 2019r. Okręgowy Zjazd Delegatów zdecydował.
Honorowy Prezes ROD im. 2 Armii WP Zdzisław Śliwa Prezesem Okręgowej Rady PZD w Poznaniu !!!

GRATULUJEMY


Zarząd i działkowcy ROD im. 2 Armii WP
Ważne wydarzenia                                  H180; R95; G245; B245

Biała Sobota i Piknik Seniora 08.06.2019r

8 czerwca w ROD im. 2 Armii WP były dwa wydarzenia. Pierwsze to Biała Sobota, czyli zdrowotna profilaktyka w Ogrodzie zorganizowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Był kardiolog i  osteorobus - gdzie były „najdłuższe” kolejki oczekiwania, urolog, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, dietetycy oraz inni medycy, do których trzeba czekać na spotkanie zwykle wiele dni. Można było zbadać HCV, poziom cukru w krwi i jej ciśnienie, „zrobić’ EKG. Przy pomocy pracowników Poznańskiego Centrum Świadczeń można było złożyć wniosek o przyznanie Złotej Karty Seniora 60+ (korzystam z niej z korzyścią dla portfela). Pani z NFZ udzieliła wielu odpowiedzi. Ja nauczyłem się prawidłowo chodzić z kijkami nordic walking. W ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego była oczywiście … wojskowa grochówka. To było dla ciała.

A co dla ducha? Drugie wydarzenie - Piknik Seniora zorganizowany przez Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu, a konkretnie Stowarzyszenie Kultura i Zdrowie w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, któremu przewodzi Barbara Czapla. O ducha muzycznie, śpiewająco zadbał Wojtek Szopka z kolegą. Był też recital młodej gwiazdeczki w meloniku. W przerwach między ich piosenkami był turniej gwary poznańskiej, konkurs wiedzy ogrodniczej, turniej tenisa stołowego oraz inne konkurencje sprawnościowe.

Biała Sobota oraz Piknik Seniora były podczas poznańskiego Weekendu Otwartych Ogrodów zorganizowanego 8 i 9 czerwca przez Fundację Fractal. To wszystko obserwował nasz Gość - Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska. Wyjechała od nas zadowolona. Pochwalił nas również prezes Okręgowego Zarządu PZD Zdzisław Śliwa. Ja dziękuję członkom Zarządu oraz przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej naszego Ogrodu za pomoc w logistycznym przygotowaniu i przeprowadzeniu tych imprez. Moje zadowolenie byłoby pełne, gdyby uczestniczyło w nich dużo więcej działkowców, bo chwilami było ich dużo mniej niż organizatorów, medyków oraz innych osób którzy pomagali działkowcom, bawili, sprawili, że była potrzebna dla ich ciała i ducha.

Tekst i zdjęcia

Andrzej Górczyński

Prezes Zarządu ROD im. 2 Armii WP

Dzień Dziecka 01.06.2019r

W sobotę 1 czerwca w ROD im. 2 Armii WP tuż po godzinie jedenastej nowy prezes jako dziadek Andrzej, ciocia Agata i ciocia Daria jako prowadzące rozpoczęli festyn z okazji Dnia Dziecka. Prezes Okręgu PZD w Poznaniu Zdzisław Śliwa bacznym okiem przyglądał się poczynaniom nowego Zarządu ROD.
Oczywiście aby wszystko właściwie było przygotowane, wcześniej w rejonie Domu Działkowca zebrał się cały nowy Zarząd celem wykonania niezbędnych prac związanych z  zabawą dla najmłodszych.

Były zabawy różne, konkurencje sportowe, muzyka, śpiewy, tańce, konkursy, nagrody. Dla zainteresowanych dodatkowo była ścieżka edukacyjno-ekologiczna prowadzona przez krajowego instruktora SSI Mieczysława Marka przy wspieraniu przez okręgowego instruktora SSI Teresę Górczyńską.

Były dzieci małe i duże, dziewczynki i chłopcy, mamusie, tatusiowie, babcie i dziadkowie. Były lody, słodycze, napoje. Oj, działo się działo. Było głośno, było radośnie! Następny taki festyn już za rok!
Tekst i zdjęcia; Andrzej Górczyński

O ogrodach działkowych w Hiszpanii i Polsce rozmawiano w ROD 2 Armii WP

   W dniu 21 sierpnia 2018 roku gościliśmy w naszym ogrodzie  profesora Raula Puento Asuero z Hiszpanii. Raul Puento Asuero jest profesorem wydziału geografii, historii i filozofii Uniwersytetu w Sewilli.  Profesor jest wybitnym autorytetem w zakresie badań nad ogrodami działkowymi w Hiszpanii. Realizował swoje badania w dziedzinie ogrodów działkowych i społecznych w takich krajach jak – Francja, Wielka Brytania, Portugalia, Belgia, Kanada, Peru i Kolumbia.
   Osobą towarzyszącą a zarazem tłumaczem była dr Barbara Maćkiewicz, pracownik instytutu Geografii Społeczno Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor przeprowadził ciekawy wykład na temat ogrodnictwa działkowego w Hiszpanii, którego początki sięgają zaledwie 35 lat. Po wykładzie Gość wraz z grupą działkowców zwiedzał ogród, po którym oprowadzał prezes ROD Zdzisław Śliwa. Wielokrotnie Profesor wyrażał podziw i uznanie dla zagospodarowania ogrodu i wyglądu poszczególnych działek. Warto dodać, że działki w Hiszpanii zasadniczo różnią się od polskich. Ich powierzchnia wynosi od 50 do 150 m2 a altany, jeśli są, co jest rzadkością, to maleńkie i służą tylko do przechowywania narzędzi. 
   Po zwiedzeniu ogrodu, przy kawie i ciasteczkach rozmawiano o perspektywach ogrodnictwa działkowego w obu naszych krajach.  Profesor w następnych dniach udał się do innych ogrodów m.in. w Poznaniu, Gnieźnie i Śremie.

Tekst: Zdzisław Śliwa

Zdjęcia: Andrzej Górczyński

Dzień działkowca - 2018r.

18 sierpnia przy pięknej pogodzie świętowaliśmy Dzień Działkowca. Przybyło wielu działkowców, byli goście: dyr. Gerard Hajgelman z Urzędu Miasta, Mirosław Góra -przewodniczący Zarządu Osiedla Wola, Elżbieta Fiszbach - prezes Stowarzyszenia na rzecz osób z chorobą Alzheimera, prezesowe jeżyckich ogrodów - Barbara Czapla, Teresa Lorenz, Ewa Rowińska, Janina Światkowska, Ewa Kaźmierczak. Odznaczono zasłużonych srebrnymi odznakami "Wzorowy Działkowiec" , wręczono dyplomy i nagrody dla najpiękniejszych działek oraz nagrodę specjalna dla państwa Łagodów za edukacyjno-ornitologiczne walory działki. Już 38 numer Gazety ROD red. Andrzeja Górczyńskiego zawierał najświeższe informacje dla działkowców. Była wystawa kwiatów i konkurs nalewek. A po części oficjalnej zaprosiliśmy do urządzonych stref, gdzie bawiły się dzieciaki, grano w tenisa stołowego, słuchano porad jak postępować przy chorobie Alzheimera. Ale największym powodzeniem, mimo wszystko, cieszyły się bony do sklepu Radex, gdzie oferowano pyszną grochówkę i bigos...   A za rok, mam nadzieję, równie udane święto.

Tekst: Zdzisław Śliwa

Zdjęcia Andrzej Górczyński

Wizyta niemieckich działkowców 12.06.2018r

Dwa lata temu reprezentacja Okręgu Poznańskiego PZD  była w w Lünen, gdzie jest centrum szkoleniowe Krajowego Związku Działkowców Westfalii i Lippe. To była kontynuacja trzydziestoletniej współpracy z niemieckimi działkowcami. W ich ogrodach spotykaliśmy wielu rodaków, którzy przed laty wyjechali z Polski. Teraz są już zadomowieni w Niemczech i doskonale włączyli się w lokalne społeczeństwo. Podczas wizyty w Castrop-Rauxel jednym z naszych opiekunów był prezes zarządu ogrodu Polak – Jerzy Georg Giemsa. W jego ogrodzie działki uprawiają także inni jego rodacy, którzy witali nas z ogromną serdecznością.

12 lipca Jerzy Georg Giemsa przejeżdżając z żoną Krystyną  przez Poznań bardzo chciał odwiedzić ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu. Pod nieobecność prezesa Zarządu Ogrodu Zdzisława Śliwy gospodarzem wizyty był niżej podpisany wiceprezes. Przywitali go też wiceprezesi  OZ PZD Jerzy Kucznerowicz i Robert Klimaszewski. Goście byli zaszczyceni wizytą w najlepszym polskim ROD. Zobaczyli najpiękniejsze działki, ścieżkę ekologiczną, siłownię plenerową, świetlicę. Spotkanie nie było jednak w świetlicy, ale na działce skarbnika Zarządu ROD Andrzeja Biednego – przy grillu. Tak jest u nas, a jak u was ? – pytali goście i gospodarze. Była rzeczowa, przyjacielska dyskusja. Nawet deszcz nam nie przeszkadzał. Było sympatycznie…

Tekst i zdjęcia; Andrzej Górczyński

Dzień Dziecka 09.06.2018r

W sobotę 9 czerwca w ROD im. 2 Armii WP tuż po godzinie jedenastej dziadek Andrzej, ciocia Agata i ciocia Daria rozpoczęli festyn z okazji minionego niedawno Dnia Dziecka. Były zabawy różne, konkurencje sportowe, muzyka, śpiewy, tańce, konkursy, nagrody. Były dzieci małe i duże, dziewczynki i chłopcy, mamusie, tatusiowie, babcie i dziadkowie. Były lody, słodycze, napoje. Oj, działo się działo. Było głośno, było radośnie! Następny taki festyn już za rok!      
Tekst i zdjęcia; Andrzej Górczyński

Walne Zebranie Sprawozdawcze 10.03.2018r

Pół roku po zwycięstwie

10 marca, pół roku po zdobyciu tytułu Najlepszego Ogrodu w Polsce jaki ma nasz ROD, jego działkowcy spotkali się na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym wypełniając całą świetlicę, a więc licznie. Jak zawsze, tak i teraz poprzedzone było rzeczową prezentacją instruktora ogrodowego, który omówił segregację śmieci a w szczególności bio odpady i z tym związane wymagania. Zebraniu przewodniczyli wiceprezes Zarządu Zenon Ptak oraz niżej podpisany, ale decydujący głos – też jak zawsze – miał prezes Zdzisław Śliwa. Ponieważ większość czytelników strony internetowej naszego Ogrodu uczestniczyła w zebraniu, to nie ma potrzeby relacjonowania je szczegółowo. Działkowcy powiedzą jakie było, a później ocenią jego efekty.

Jak oceni je nasza „sąsiadka” Ewa Rowińska, prezes sąsiadującego z nami ROD? Chyba dobrze… Tak powiedziała przed chwilą dzwoniąc do mnie w czasie pisania relacji. Ja sądzę, że było to jedno z najlepszych zebrań w porównaniu do wielu w których uczestniczyłem. Pracę Zarządu dobrze oceniła Komisja Rewizyjna w sprawozdaniu, które przeczytał jej przewodniczący Waldemar Stalewski. Tak też ocenili działkowcy akceptując nieco podwyższone opłaty, proponując nowe formy działalności. Z dziennikarskiego obowiązku informuję, że jeden działkowiec zaproponował obniżenie wydatków poprzez rezygnację z organizacji Dnia Działkowca i Dnia Dziecka oraz innych. Ponieważ jestem współorganizatorem tych wydarzeń, to nie będę komentował wypowiedzi. Muszę jednak pochwalić przygotowanie zebrania pod względem merytorycznym. Chyba najwięcej pracy włożył w to - oprócz prezesa - sekretarz Zarządu Stanisław Sworek. Pracował nawet podczas zebrania. Był ciągle w ruchu dlatego nie udało mi się zrobić Mu dobrej fotki. Sądzę jednak, że niektóre zdjęcia oddają atmosferę zebrania, dlatego tymi słowami kończę jego relację.

Tekst i zdjęcia; Andrzej Górczyński

Zakończenie roku 2017 i ogrodowe kolędowanie.

Dnia 21 grudnia odbyło ostatnie w 2017r zebranie Zarządu ROD 2. Armii Wojska Polskiego. Jego Prezes Zdzisław Śliwa podsumował dokonania minionego roku i wytyczył plan działania na 2018r. W drugiej części do świetlicy naszego Ogrodu przybyli członkowie Komisji Rewizyjnej ROD i zaproszeni goście. Przybyli też instruktorzy ogrodowi. Serdeczne życzenia radosnych, ale ... spokojnych Świąt Bożego Narodzenia złożył im Prezes ROD Zdzisław Śliwa. Były kolędy śpiewane przez działkowców. Był opłatek, były życzenia wszelkiej życiowej pomyślności - także działkowej - w roku 2018, które złożył I wiceprezes Zarządu Zenon Ptak. Były też upominki książkowe i podziękowania a mikołaje rozdali drobne upominki. Było miło, sympatycznie, rodzinnie. Działkowcom, którzy nie uczestniczyli w spotkaniu przekazujemy takie życzenia jakie składali sobie jego uczestnicy - Zdrowych, Wesołych i Spokojnych Świat Bożego Narodzenia.
Niecodzienna wizyta w ROD 2 Armii WP 

Ciekawa, pożyteczna wizyta 2017   
Znamienici goście odwiedzili nasz Ogród 24 października. Byli to Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki i Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski. Chociaż jesienna pora sprawiła, że Ogród nie był tak piękny jak wiosną czy latem, to podobał się gościom. "Zasługuje na tytuł najlepszego w Polsce" - mówili zgodnie. Członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz inni działkowcy mieli okazję porozmawiać z gośćmi. Mówili o bolączkach działkowców, mieszkańców Poznania. Prosili o interwencje w nurtujących ich sprawach. To była ciekawa, pożyteczna wizyta - dla gości i gospodarzy.
Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński

Udział przedstawicieli ROD 2 Armii WP w Okręgowych Dniach Działkowca
W dniu 09.09.2017r. nasi Działkowcy przy pięknej słonecznej pogodzie, miłej i sympatycznej atmosferze, przy rytmach wspaniałej muzyki, uczestniczyli w Okręgowych Dniach Działkowca, gdzie zostali uhonorowani medalami, odznaczeniami oraz dyplomami. 
Po oficjalnych uroczystościach zespół Forcom Band z solistką Marianną Ćwiąkałą a prowadzony przez Krzysztofa Wodniczka, porwał tłumy do wspólnej zabawy która trwała i trwała......
W dniu 07.09.2017r. ROD 2 Armii WP gościł działkowców z Niemiec 
U Pani M.Kubickiej
U Pana A.Biednego
Instruktor Polski czerpie wiedzę od instruktora Niemieckiego
U Pana Z. Ptaka
Radek-mistrz kaszanki z kapustą i boczkiwm
ROD 2 Armii WP uczestniczył w Dożynkach Miejskich - 2017r.

Mszą świętą w kościele p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej rozpoczęły się 2 września Dożynki Miejskie. Chociaż plony były niskie, to duży korowód przeszedł ulicą Śniadeckich pod muszlę koncertową w Parku Wilsona. Był w nim sztandar Poznańskiego Okręgu PZD niesiony przez reprezentację ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego oraz dożynkowe kosze wykonane przez działkowców tego oraz innych Ogrodów. Sądzę, że imprezę zdominowali właśnie działkowcy, chociaż byli również rolnicy, ogrodnicy. Dlatego na zdjęciach prezentuję członków PZD oraz ich rodziny. Chyba wszystkim podobały się pokazy florystyczne, pracy psów ratowniczych, warsztaty zasad udzielania pierwszej pomocy, animacje dla dzieci. Długie kolejki ustawiały się do grochówki z kotła i białej kiełbasy parzonej. To dla ciała. A co dla ducha? Występy artystyczne trwające do wieczora.
Tekst i zdjęcia; Andrzej Górczyński 

ROD 2 Armii WP uczestniczył w Krajowych Dniach Działkowca - 2017r.

My na Krajowych Dniach Działkowca

26 sierpnia w Bytomiu, obok Ogrodu „Jaśmin” były Krajowe Dni Działkowca. Największą reprezentację stanowili przedstawiciele ROD z Okręgu Śląskiego. Ale silna była również grupa działkowców Okręgu Poznańskiego, a w niej dziewięciu z ROD im. 2 Armii WP. Z okazji jubileuszu 120-lecia powstania ruchu ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich Krajowe Dni Działkowca prowadzone przez Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego miały wyjątkową oprawę. Ważną częścią uroczystości było więc wręczanie „Medalu z okazji 120-lecia”. Dla nas najważniejszym wydarzeniem było wręczenie nagrody zwycięzcy Krajowego Konkursu „ROD Roku”, którym został Ogród im. 2 Armii Wojska Polskiego.

                                                                                         Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński

Dzień działkowca - 2017r.

„Koralowy Jubileusz” czyli 35 lat minęło…


12 sierpnia ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego świętował jubileusz 35-lecia powstania Ogrodu i tradycyjny Dzień Działkowca. Tegoroczne święto miało szczególny charakter nie tylko z okazji Jubileuszu Ogrodu, ale także wiązało się z 120-leciem ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich oraz 90-leciem założenia pierwszej organizacji działkowców – Towarzystwa Ogrodów Działkowych Rzeczpospolitej Polski. Okazją do świętowania było także nasze zwycięstwo w Krajowym Konkursie „Rodzinny Ogród Działkowy roku 2017". Prezentowaliśmy  też gościom nowe inwestycje: siłownię plenerową i urządzenia na placu zabaw dla dzieci, ścieżkę edukacyjną promującą ekologiczną uprawę działek oraz wyremontowaną ogrodową świetlicę.

Wśród gości byli miedzy innymi  I wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD Sylwester Chęciński, przewodnicząca Kolegium Prezesów Jeżyce Barbara Czapla oraz prezesi Ogrodów sąsiadujących z nami Nowa Przyroda, Lotnictwa Polskiego, Ubezpieczeniowiec oraz Żwirki Wigury II. Prezydenta Miasta Poznania reprezentował zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa  Gerard Heigelmann.  Goszczono także dyrektora spółki Święty Wojciech Dom Medialny Pana Piotra Kleeberga, która to spółka ufundowała Ogrodowi siłownie plenerowa. Były także z nami panie ze Stowarzyszenia Niewidomych i Słabowidzących, które to stowarzyszenie korzysta bezpłatnie do swoich celów statutowych z jednej z działek ogrodu.

Prezes Zarządu ROD szczególnie gratulował jubileuszu i dziękował tym działkowcom, którzy mają w Ogrodzie duży staż w użytkowaniu działki i wyróżniają się pracą społeczną. Są nimi: Marian Dziupiński – działka A67, Zenon Ptak – B21, Tadeusz Berliński - B44, Mieczysław Chęciński – C5, Jan Kawka – D18, Zbigniew Stankowski – D22, Henryk Matuszewski – E56, Marianna Kubicka - E73, Urszula Słaba – E74, Bogumiła Baraniak – E77, Leszek Najda – F16, Józef Sykała – F21, Stanisław Bober – F31, Andrzej Górczyński – G3, Henryk Zięba – H8, Stanisław Sworek H41, Jerzy Paskorski H50, Jerzy Galanty - I11. Z dziennikarskiego obowiązku informuję, że taką osoba jest też Zdzisław Śliwa użytkujący działkę H72.

Były więc odznaczenia Polskiego Związku Działkowców, a także nagrody w konkursie „Wzorowa Działka”. Tym razem laureatami zostały działki  G26 Katarzyna i Leszek Rupiewicz - I miejsce, B17 Jadwiga i Marian Andrzejczak - II miejsce, H6 Andrzej i Janina Łukaszyk - III miejsce, E22 Hanna Kaźmierczak - IV miejsce, F31 Stanisław Bober - V miejsce, I22 Bogdan Wróblewski - VI miejsce.

Po oficjalnych uroczystościach był koncert prowadzony przez Krzysztofa Wodniczka. Działkowcy oklaskiwali więc zespół Forcom Band z solistką Marianną Ćwiąkałą, a także solistów, którymi byli – Teresa Szopka „Tirsa”  śpiewająca standardy jazzowe i  Andrzej Kosowski zabawiający działkowców przebojami z lat 70 i 80-tych. Swój debiut przed działkową publicznością miała wnuczka prezesa Zarządu - Zuzia Talkowska. Były tańce, zabawa…

                                                                                                           Tekst i zdjęcia
                                                                                                        Andrzej Górczyński

Piknik Alzheimera-2017r

23 lipca po raz kolejny Piknik Wielkopolskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera odbył się w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego (najlepszym w Polsce!).  Gospodarzem imprezy był wiceprezes Zarządu Ogrodu Andrzej Górczyński. Prezes Stowarzyszenia Pani Elżbieta Fiszbach dziękując za udostępnienie Ogrodu na niedzielne popołudnie podkreślała znaczenie jakie dla chorych i ich opiekunów ma możliwość oderwania się choćby na krótko od szarej codzienności zmagania się z chorobą. Z olbrzymim zainteresowaniem wysłuchali oni prezentacji „Ścieżki ekologicznej”, której wspaniale dokonał członek Zarządu Ogrodu, Krajowy Instruktor Ogrodnictwa Mieczysław Marek. Pracownicy oraz wolontariusze Stowarzyszenia serwowali podopiecznym potrawy z grilla. Ponieważ deszcz przerwał posiłek, to wspólnie śpiewano piosenki w wyremontowanej świetlicy. Wszyscy życzyli  sobie, aby za rok spotkać się ponownie pod ogrodowym orzechem lub w odnowionej świetlicy.

Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński 
Startujemy w konkursie „Rodzinny Ogród Działkowy  2017r.”

Szanowni Działkowcy

       11 lipca br. gościliśmy członków Krajowej Komisji Konkursowej, którzy lustrowali nasz Ogród w ramach konkursu „Rodzinny Ogród Działkowy  2017r.”
21 lipca br.Komisja Konkursowa PZD przyznała pierwsze miejsce i tytuł Najlepszego Ogrodu w Polsce.
Zarząd ROD składa tą drogą gorące podziękowanie naszym Działkowcom, którzy dołożyli starań dla osiągnięcia sukcesu. Tak pięknie utrzymanego Ogrodu dawno już nie mieliśmy!

Zarząd ROD    


Dzień Dziecka na działkach-2017 r

Dzień Dziecka i otwarcie  siłowni plenerowej

W sobotę 3 czerwca  w ROD im. 2 Armii WP  w Poznaniu odbył się Festyn z okazji Dnia Dziecka. Na specjalnie udekorowanym terenie przy wspaniałej pogodzie bawiło się około 50 dzieciaków. Były zabawy, konkurencje sportowe, muzyka, śpiew, taniec, konkursy, a dla zwycięzców nagrody. Impreza prowadzona przez Panie Agatę i Darię była wspaniała. Równie dobrze bawiły się dzieci małe i duże,  dziewczynki i chłopcy oraz, rodzice, babcie i dziadkowie. Były lody, słodycze, napoje, a na zakończenie loteria fantowa, w której wygranymi byli wszyscy. Była zabawa, było głośno, było radośnie! 3 czerwca była też inna uroczystość. Prezes Zarządu ROD Zdzisław Śliwa wspólnie 

z przedstawicielką działkowców Panią Warsicką i wnukiem zmarłego niedawno Sekretarza ROD Andrzeja Smoły - Kacprem otworzyli SIŁOWNIĘ PLENEROWĄ ufundowaną przez Spółkę Święty Wojciech Dom Medialny w Poznaniu

za co sponsorowi dziękujemy!  

Od samego otwarcia nowe urządzenia  były oblegane przez młodszych i starszych, a na stole pingpongowym rozegrano pierwsze mecze.

Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński

Festyn z okazji Dnia Dziecka

3 czerwca (sobota) godz. 11.00

ROD im. 2 Armii WP przy świetlicy

Ø     Zabawy różne…

Ø    Konkurencje sportowe

Ø    Muzyka, śpiew, taniec

Ø     Konkursy, nagrody

Ø     Lody, słodycze, napoje…

Zapraszamy dzieci – małe i duże

Zapraszamy dziewczynki i chłopców.

Zapraszamy rodziców, babcie i dziadków

Będzie, będzie zabawa!
Będzie się działo!
Będzie głośno, będzie radośnie!

 

3 czerwca Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski otwarzy

SIŁOWNIĘ PLENEROWĄ

ufundowaną przez

Spółkę Święty Wojciech Dom Medialny

w Poznaniu

ZAPRASZAMY !

Walne Zebranie Sprawozdawcze.

Dnia 11 marca 2017r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze naszego Ogrodu, w którym uczestniczyło 152 działkowców spośród 861, którzy są w ROD. O podjętych decyzjach działkowcy będą powiadomieni w listach razem z informacjami o opłatach oraz na ogrodowych tablicach.
O sytuacji w Polskim Związku Działkowców, dokonaniach w minionym roku oraz planach na bieżący rok można przeczytać w Gazecie ROD nr 35.

Zakończenie roku 2016.

Dnia 16 grudnia odbyło ostatnie w 2016r zebranie Zarządu ROD 2. Armii Wojska Polskiego.
Jego Prezes Zdzisław Śliwa podsumował dokonania minionego roku i wytyczył plan działania na 2017r.
Były też upominki książkowe i podziękowania.
Na zakończenie - jak tradycja nakazuje - był opłatek, życzenia i śpiewanie kolęd.
Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej.

Górczyński trzeci w "Wyścigu Jaszczurów"

„Wyścig Jaszczurów” - Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej Osób Dojrzałych 60 +, organizowany przez Polskie Towarzystwo Artystów Autorów, Animatorów Kultury (PTAAAK) miał siódmą edycję. 

Podczas Gali Konkursowej w kinie MUZA okazało się, że nasz działkowiec Andrzej Górczyński   zdobył w "Wyścigu Jaszczurów" trzecie miejsce.
Ponieważ Samorząd miasta Poznania sfinansował Festiwal, to statuetkę i nagrodę wręczył mu zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski.
Ambasadorem tegorocznej edycji była włoska piosenkarka i aktorka Farida, to również od niej otrzymał gratulacje.
Oczywiście my też gratulujemy Andrzejowi, przedstawiając nagrodzony cykl fotografii "Samoloty rysują, malują na niebie..." Prezentujemy go też na fotelu katapultowym F16, bo kronikarz Ogrodu to przecież dziennikarz lotniczy.

VI Poznański Tydzień Organizacji Pozarządowych.

W dniu 24.09,2016r nasz ogród w ramach VI Poznańskiego Tygodnia Organizacji Pozarządowych gościł działkowców z innych ogrodów jak i ludność miasta Poznań.
Były koncerty: FORCOM BAND i KONSONANS.
W koncercie prowadzonym przez Krzysztofa Wodniczaka wzięły udział: między innymi solistki Marianna Ćwiąkała i Marta Grabowska.

Nasi DZIAŁKOWCY w Krajowym Dniu Działkowca - 2016r

Uroczyste świętowanie w Zabrzu

Około ośmiuset działkowców z całej Polski przyjechało 3 września do Śląskiego Rancha w Zabrzu na Krajowe Dni Działkowca. Z tej okazji zabrzańskie ulice były przystrojone związkowymi flagami w barwach zielono-żółtych. W tym roku Krajowe Dni Działkowca połączone były z jubileuszem 35-lecia PZD.       
Okręg Poznański reprezentowała godnie 25-osobowa grupa działkowców, której przewodził Prezes dr Zdzisław Śliwa. Po wystrzale z armaty Prezes PZD Eugeniusz Kondracki przywitał działkowców, władze Zabrza z Prezydent Miasta Małgorzatą Mańką-Szulik. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili  Eugeniusz Kondracki, Prezydent Zabrza, Prezes Okręgu Śląskiego PZD Józef Noski, a także Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki.

Nasz delegacja wyróżniała się w tej uroczystości.
Nie tylko dlatego, że parokrotnie przemawiał dr dzisław  Śliwa – jako wiceprezes PZD.

Nasi działkowcy Henryk Cieślik, Zdzisław Śliwa, Dorota Zerba, Robert Klimaszewski i Stanisław Frohmberg otrzymali z okazji 35-lecia PZD jubileuszowe dyplomy uznania za osobiste zaangażowanie w rozwój ogrodów działkowych dla pokoleń oraz współudział w tworzeniu, umacnianiu i obronie Związku.

Danuta i Zenon Ptak z ROD im. 2 Armii WP zostali wyróżnieni w Konkursie „Wzorowa Altana 2016”.

Zenon Ptak niósł też sztandar OZ PZD Poznań. Towarzyszyły mu  Irena Rogowska i Krystyna Lulka.

Nasza autokarowa  podróż do Zabrza była też okazją do osobistych, często sentymentalnych wspomnień osób, którzy przypominali swoją drogę w działalności związkowej w czasie powstawania naszych ogrodów i w czasie walki o ich obronę. Warto dodać, że w Jubileuszowym numerze Zielonej Rzeczpospolitej zostały zamieszczone wspomnienia  swojej drogi w PZD kol. Henryka Cieślika, który był świadkiem narodzin Związku i jest Honorowym Członkiem PZD oraz Krajowego instruktora Ogrodnictwa Stanisława Frohmberga. Zachęcamy do lektury.

W Zabrzu padła też propozycja, aby w przyszłym roku gospodarzem Krajowych Dni Działkowca był Nowy Tomyśl. W Zabrzu zwiedziliśmy również kopalnię węgla oraz stadion „Górnika”.

                                                                                                               Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński 

-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Nasi DZIAŁKOWCY w Okręgowym Dniu Działkowca - 2016r

Uroczyste świętowanie w Nowym Tomyślu

Okręg Poznański uroczyście obchodził swoje dożynkowe święto – Okręgowy Dzień Działkowca w sobotę 20 sierpnia w Nowym Tomyślu,  w mieście obchodzącym swój Jubileusz 230 –lecie nadania praw miejskich, mieście wikliny i mieście w którym ma siedzibę Rodzinny Ogród Działkowy im. K. Świerczewskiego – zwycięzca konkursu na najpiękniejszy ogród działkowy w Polsce  w 2015r. Dzięki życzliwości władz samorządowych Nowego Tomyśla na czele z Burmistrzem dr. Włodzimierzem Hibnerem  przy wsparciu Starosty Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego działkowcy poznańscy włączyli się ze swoim świętem w obchody tradycyjnego Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego. Ta wspólna inicjatywa władz samorządowych i Okręgowego Zarządu PZD zaowocowała możliwością świętowania w Parku im. Feliksa Szołdrskiego w atmosferze wspólnego święta działkowców i mieszkańców miasta. Udekorowane flagami miejskimi i związkowymi ulice, obecność wielu wystawców i producentów wyrobów wikliniarskich, kiermasze pamiątkarskie, stoiska  gastronomiczne itp. tworzyły niepowtarzalny klimat święta. Do Nowego Tomyśla zjechało blisko 500 działkowców z całego Okręgu plus działkowcy nowotomyscy. Byli wśród nich  laureaci tegorocznych okręgowych  konkursów „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2016”  i „Wzorowa Działka 2016”. Przybyli też liczni goście, a wśród nich I Wiceprezes PZD Tadeusz Jarzębak, Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner, Starosta Nowotomyski Ireneusz Kozecki, Prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Władze wojewódzkie reprezentowali : Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk, radny Sejmiku Ryszard Napierała i radny Sejmiku Wiesław Szczepański oraz Zastępca Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Wielkopolskiego Paweł Śliwa. Miasto Poznań reprezentował Zastępca Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Marek Stachowiak. Serdecznie powitano posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka oraz wieloletniego przyjaciela i mecenasa działkowców Stanisława Kalembę – byłego ministra rolnictwa i posła na Sejm RP. Uroczystość w Parku poprzedziła Msza św. Celebrowana przez ks. kanonika Andrzeja Grabańskiego, mówiącego w homilii o znaczeniu ogrodów działkowych dla kształtowania rodziny oraz budowaniu miłości do ludzi i przyrody. Po Mszy św. dożynkowy orszak z orkiestrą,  licznymi sztandarami przywiezionymi przez Okręg, kolegia prezesów i poszczególne ogrody działkowe a także z pięknymi koszami dożynkowymi z plonami naszych działek przemaszerował ulicami miasta do Parku. Działkowców witała i  całą uroczystość prowadziła dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury Beata Baran, która po odegraniu hymnu działkowców poprosiła prezesa Okręgowego Zarządu PZD Zdzisława Śliwę o rozpoczęcie uroczystości. Po powitaniu gości prezes nawiązał w swoim wystąpieniu do Jubileuszu 35-lecia PZD podkreślając dorobek organizacji i jej znaczenie dla obrony ogrodów i praw działkowców. Padły ze sceny ważne słowa zaświadczające o słuszności tezy, że bez Związku nie obronilibyśmy naszych ogrodów, a na poparcie  jej przywołane zostały doświadczenia ostatniego dziesięciolecia. Walka o dobrą ustawę o ROD, działania w obronie altan zagrożonych rozbiórką wykazały znaczenie organizacji zdolnej do zebrania prawie miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ROD i niewiele mniej pod projektem ustawy w sprawie altan. Zaufanie, jakim działkowcy obdarzają swój Związek, zaowocowało gremialnym poparciem go w 2014r., kiedy to w ogrodach decydowano, jakie stowarzyszenie ogrodowe będzie prowadzić ogród. Zdecydowana większość działkowców w Polsce i w Okręgu  Poznańskim związała swoją przyszłość z PZD. Prezes OZ  podziękował wielu zasłużonym działkowcom, którzy przez liczne lata pracując społecznie w zarządach ogrodów, komisjach ogrodowych nie szczędzili sił dla ogrodów, działkowców i Związku. W dalszej kolejności prezes OZ przedstawił dokonania działkowców w bieżącym roku , dziękując za pracę w ogrodach ,za  postawy prowadzące do umacniania naszej jedności, często na przekór niektórym , którzy chcieliby nas skłócić i niszczyć ogrody zmieniając ich funkcję na niskiej jakości osiedla mieszkaniowe. Zaapelował, by nie dać im powodów do satysfakcji i oprzeć się skutecznie ich działaniu, które jest wymierzone w działkowców chcących na działkach wypoczywać i nie godzących się ponosić kosztów bytowania w ogrodach mieszkańców działek. Że taka jest wola większości działkowców zaświadczał transparent przywieziony z Gniezna mówiący, że ogrody zakładaliśmy nie po to, by w nich mieszkać i budować w nich wille w poczuciu bezkarności za łamanie prawa. Kończąc wystąpienie Zdzisław Śliwa podziękował Burmistrzowi Nowego Tomyśla i Staroście Nowotomyskiemu oraz władzom samorządowym regionu i naszych miast, za okazywaną życzliwość, za udzielane wsparcie, także finansowe, za dostrzeganie roli jaką odgrywają ogrody działkowe w życiu mieszkańców.  Zaapelował też do parlamentarzystów rozumiejących znaczenie ogrodów i podejmujących na forum parlamentu niejednokrotnie trudne sprawy działkowców by nadal wspierali ochronę ogrodów przed próbami zmiany ich funkcji, o ochronę dobrej ustawy o ROD, o działania w sprawie kosztów ponoszonych przez działkowców z tytułu opłat za odpady komunalne.

Zabierający głos goście przekazywali życzenia działkowcom, zapewniali o woli dalszego wspierania ogrodnictwa działkowego. Mówił o tym Burmistrz Hibner, Prezydent  Gniezna Budasz, mówiła Pani Przewodnicząca Sejmiku Szalczyk, mówił Poseł Paszyk, minister Kalemba i inni. Wiceprezes PZD Tadeusz Jarzębak nawiązał do Jubileuszu 35-lecia PZD, przekazał podziękowania i życzenia od Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego i życzył działkowcom poznańskich wielu sukcesów w ich działaniach na rzecz rozwoju ogrodów i  utrzymania jedności gwarantującej skuteczną obronę praw działkowców i bytu ogrodów.

Po wystąpieniach nastąpiły ważne dla każdej działkowej uroczystości momenty: odznaczenia działkowców odznakami Wzorowy Działkowiec i „Za zasługi dla PZD”. Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego wyróżniony został przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Wożniaka Rodzinny Ogród Działkowy im. K. Świerczewskiego z Nowego Tomyśla. Odznaczenie wręczyła Przewodnicząca Sejmiku Wielkopolskiego Pani Zofia Szalczyk prezesowi ROD Józefowi Kasprzakowi, jako należącemu do najlepszych ogrodów w regionie i w kraju.

Wręczono tez dyplomy i nagrody w okręgowych konkursach. Laureatem konkursu „Rodzinny Ogród Działkowy 2016 został ROD im.  2 Armii WP z Poznania, kolejne miejsca zajęły: ROD IM m Kopernika ze Zbąszynia, ROD Relax 27 z Poznania i ROD Pod Lipami z Wrześni. Za najpiękniejsze działki w Okręgu uznano i wyróżniono 19 działkowców, którzy otrzymali dyplomy uznania, nagrody rzeczowe i książkowe oraz upominki od burmistrza Nowego Tomyśla.

Uroczystość zakończyła się smacznym posiłkiem w miasteczku gastronomicznym, zwiedzaniem parku z jego atrakcjami a także zdjęciem przed największą atrakcją turystyczną Nowego Tomyśla: wiklinowym koszem wpisanym do księgi Guinnesa.

                                                                                                                                  Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński    

-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień działkowca - 2016r

W przededniu Święta Wojska Polskiego 13 sierpnia br. działkowcy ROD im. 2 Armii WP w Poznaniu obchodzili swój Dzień Działkowca.  Wojskowy charakter Ogrodu obligował do refleksji na temat zbliżającego się święta żołnierzy. Dlatego  też podczas obchodów zaprezentowała się Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus”, której prezesem jest Piotr Magielski. Przedstawiane mundury i wyposażenie żołnierzy września 1939r,  powstania  warszawskiego  oraz powojenne wzbudzały duże zainteresowanie uczestników uroczystości.

Ale pokaz militariów był tylko akcentem wzbogacającym uroczystość działkowców, na którą przybyło blisko stu działkowców Ogrodu. Działkowców i gości święta: dyrektor Biura OZ Magdalenę Klessa- Kiec oraz prezesów sąsiadujących ogrodów Ewę Rowińską i Janinę Świątkowską powitał prezes ROD Zdzisław Śliwa.  W okolicznościowym przemówieniu prezes ROD  podkreślił znaczenie święta odbywającego się w roku Jubileuszu 35–lecia PZD przywołując rolę Związku w obronie bytu ogrodów i walkę polskich działkowców o prawo chroniące ogrody przed likwidacjami. Dzięki determinacji działkowców i Związku mamy nie tylko dobrą ustawę o ROD, ale obroniliśmy także nasze altany przed rozbiórkami oraz uregulowane zostały prawa do gruntów dla wielu ogrodów w tym także do Ogrodu obchodzącego święto. Prezes ROD zaprosił także działkowców do uczestniczenia w obchodach Okręgowego Dnia Działkowca - 20 sierpnia w Nowym Tomyślu oraz w Miejskich Dożynkach rolników i działkowców Poznania 27 sierpnia br.  Poinformował także o udziale działkowców Ogrodu w uroczystości Krajowych Dni Działkowca w Zabrzu 3 września br.

Święto działkowców jest zawsze okazją do przekazania dobrych widomości. Takimi z pewnością były informacje o inwestycjach w Ogrodzie, a w szczególności o zakończonej rozbudowie monitoringu elektronicznego, wymianie skrzynek energetycznych oraz o planowanej rozbudowie części placu zabaw dla dzieci i budowie siłowni plenerowej ufundowanych przez Miasto Poznań. Podziękowania za takie wspieranie ogrodu złożył prezes ROD na ręce Zastępcy Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Marka Stachowiaka.

Wręczono też odznaczenia związkowe i wyróżniono najlepsze działki w konkursie „Wzorowa Działka 2016”. Dyplomy uznania i nagrody rzeczowe otrzymało 6 działkowców, którzy zajęli czołowe miejsca w konkursie, a wśród nich zdobywcy trzech pierwszych miejsc: Janina i Stanisław Brzostowiczowie, Stanisław Sworek  oraz Teresa i Andrzej Górczyńscy. 9 innych działkowców otrzymało wyróżnienia za piękne działki w sektorach. Wiceprezes ROD Zenon Ptak przedstawił także działki, które startowały w konkursie „Zielony Poznań”, informując o zakwalifikowaniu naszej reprezentantki - działki Marianny Kubickiej - do finału konkursu. Dodać należy, że altana wiceprezesa Ptaka została wyróżniona w konkursie krajowym „Wzorowa Altana” . Ale to nie koniec sukcesów Ogrodu. Dyrektor biura OZ gratulując osiągnieć poinformowała działkowców, że w konkursie ”Rodzinny Ogród Działkowy 2016” Ogród zajął w Okręgu pierwsze miejsce i będzie wyróżniony na Okręgowym Dniu  Działkowca.

Działkowcy podziękowali też swojemu długoletniemu przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Romanowi Myśliwcowi, który wskutek choroby zakończył swoją pracę dla Ogrodu.

Wyróżniono także najpiękniejsze wiązanki kwiatów wykonane na święto przez poszczególne sektory, a ocenione przez instruktorów SSI Teresę Górczyńską i Mieczysława Marka. Po części oficjalnej działkowcy zostali zaproszeni na ciasto i kawę oraz mogli zbadać strukturę swojego ciała w punkcie wystawionym przez promującą aktywność ruchową firmę Fit Swim z Poznania.

                                                                                 Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński  

Przed główną uroczystością odbyły się rozgrywki w piłkę siatkową.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Dokonano również oceny bukietów kwiatowych. Wszystkie były piękne, jednak najpiękniejsze były z sektora H i G a najciekawszą kompozycję wykonał sektor A.
W przededniu Święta Wojska Polskiego, Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus”,

przedstawiła mundury i wyposażenie żołnierzy września 1939r - powstania  warszawskiego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Wzorowa Altana 2016
Altana Danuty i Zenona Ptak na działce B21.
Wyróżniona w Krajowym Konkursie "Wzorowa Altana 2016".

Piknik Alzheimera-2016r

17 lipca po raz kolejny Piknik Wielkopolskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera odbył się w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego.  Gospodarzem imprezy był wiceprezes Zarządu Ogrodu Andrzej Górczyński. Na spotkanie przybył też nasz księgowy Stanisław Sworek, który poczęstował gości jabłkami z działki. Prezes Stowarzyszenia Pani Elżbieta Fiszbach dziękując za udostępnienie Ogrodu na niedzielne popołudnie podkreślała znaczenie jakie dla chorych i ich opiekunów ma możliwość oderwania się choćby na krótko od szarej codzienności zmagania się z chorobą. Prezentowane było również Poznańskie Pudełko Życia oraz urządzenie pozwalające seniorowi wezwanie pomocy, gdy nagle będzie jej potrzebował. Pracownicy oraz wolontariusze Stowarzyszenia serwowali podopiecznym potrawy z grilla, a po posiłku wspólnie śpiewano piosenki. Wszyscy odwiedzili najpiękniejszą w w Ogrodzie działkę Marianny Kubickiej oraz inne ogródki. Wszyscy życzyli też sobie sobie, aby za rok spotkać się ponownie w cieniu ogrodowego orzecha. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia...
                                                                                                                  Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński 

List gratulacyjny 12.05.2016

Rodzinny Ogród Działkowy                                             Poznań, 2016-05-12
Im. 2 Armii WP
w Poznaniu

 

                Pan 
                Eugeniusz Kondracki
                Prezes PZD

 

Szanowny Panie Prezesie,

Zebrani  na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu Jubileuszu  35-lecia powstania naszego Związku  członkowie zarządu ROD im. 2 Armii WP w imieniu całej działkowej społeczności  Ogrodu składają  Panu Prezesowi podziękowanie za wytrwałą pracę dla rozwoju polskich ogrodów działkowych, determinację w obronie  praw działkowców i bytu każdego ogrodu działkowego. Nasz Ogród będzie obchodzić swój Jubileusz 35-lecia w przyszłym roku. Wynika stąd, że cała dotychczasowa  historia Ogrodu nierozerwalnie łączy się z Polskim Związkiem Działkowców. Przeżywaliśmy w tym czasie  sukcesy ale i niepokoje o dalszy byt Ogrodu, o naszą ustawę i Związek, o nasze altany. Wszystkie te przeciwności ustępowały dzięki mądremu kierowaniu Związkiem przez Pana Prezesa i Krajową Radę. Dziękujemy za tytaniczną pracę  wkładaną  każdego dnia, aby działkowcy mogli w spokoju wypoczywać na swoich działkach. Życzymy Panu Prezesowi, a za Pana pośrednictwem także  Krajowej Radzie i  Prezydium Krajowej Rady dalszych mądrych decyzji, abyśmy nadal mogli rozwijać piękną ideę ogrodnictwa działkowego w polskich miastach i miasteczkach i w spokoju wypoczywać na naszych działkach. Życzymy dobrego zdrowia i wielu radości zarówno w pracy społecznej jak i w życiu osobistym.

Członkowie zarządu ROD: 
Zdzisław Śliwa, Zenon Ptak, Andrzej Górczyński, Andrzej Biedny, Stanisław Sworek, Mieczysław Marek, Wiesław Kapłon, Józef Sykała

oraz

Waldemar Stalewski – przew. Kom. Rew. ROD

Rodzinne Ogródki Działkowe im.Drugiej Armii Wojska Polskiego - Ważne wydarzenia

Dzień Dziecka na działkach-2016r

W sobotę 4 czerwca świeciło słońce z okazji festynu minionego Dnia Dziecka. Pani Agata, Daria i pan Andrzej sprawili, że działo się wiele. Zaczęło się od rysowania rodzinnej działki. Później były skoki w worku i bez niego, rzut ziemniakiem do celu, strzelanie z łuku, taniec w parach z balonem, przeciąganie liny, rzuty karne do bramki, znikające dywaniki, zabawa z chustą. To dla ciała. A co dla ducha? Zabawy umysłowe: zagadki, gra Dobble i coś tam jeszcze… Na zakończenie losowanie nagród, lody i wafle od Firmy RADEX. Kiedy będzie następna impreza? - pytały zadowolone dzieci. Już wkrótce - za rok !

-----------------------------------------------------------------------------------------------
 Nasz przedstawiciel w Poznańskiej Radzie Pożytku Publicznego
W wyniku trwającego 5 i 6 kwietnia 2016r. głosowania do Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w jej skład na kadencję w latach 2016-2019 wybrany został przedstawiciel działkowców Pan Andrzej Górczyński. 
- Gratulujemy -
Panu Andrzejowi Górczyńskiemu wyboru i dziękujemy organizacjom, które oddały głos na kandydata działkowców.
                                                                                                                                                                                                                                                Przedruk ze strony OZ PZD

Walne Zebranie Sprawozdawcze.

Poznań 27.02.2016

 

Zawsze w czołówce - nie tylko na grządkach

Nasz Ogród zawsze był w czołówce Rodzinnych Ogrodów Działkowych Okręgu Poznańskiego. 27 lutego wyróżnił się tym, że odbyło się w nim pierwsze w Okręgu tegoroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze ROD. Nic więc dziwnego, że uczestniczył w nim – jako specjalny Gość - jedyny w kraju Honorowy Członek Polskiego Związku Działkowców Henryk Cieślik. Nie padł jednak rekord frekwencji zebrania, bo na liście obecności podpisało się 114 działkowców.

Zanim rozpoczęło się zebranie, była jak zawsze – tak i teraz – wspaniała prelekcja Instruktora Krajowego Mieczysława Marka. Tym razem wykorzystał do prezentacji stronę internetową, której jest współtwórcą i prowadzącym pod adresem www.rod2armiiwp.pl

 Z dziennikarskiego obowiązku informuję też, że merytoryczne i finansowe sprawozdanie Zarządu ROD z jego działalności złożył prezes dr Zdzisław Śliwa. Prezentujemy je na stronie internetowej oraz w Gazecie ROD.    
Ponieważ dotychczasowy przewodniczący Komisji Rewizyjnej Roman Myśliwiec po 34 latach jej przewodniczenia (BARDZO DZIĘKUJEMY !) zrezygnował z jej pełnienia, to po raz pierwszy (!) zrobił to Waldemar Stalewski. On też wysoko ocenił działalność Zarządu ROD.
Projekt planu pracy i preliminarz finansowy na 2016 rok przedstawili prezes ROD Zdzislaw Śliwa i księgowy Ogrodu Stanisław Sworek.

Dyskusja sprawiła, że plan pracy Zarządu został wzbogacony o nowe zadania. Tematami dyskusji i uchwał były głównie wysokości opłat ogrodowych, zadania inwestycyjne: wymiana skrzynek energetycznych oraz rozbudowa monitoringu elektronicznego, czyszczenie zbiorników wodnych i jak zawsze problem śmieci w Ogrodzie i odpłatności za ich wywóz…

Uzupełniono też skład Komisji Rewizyjnej. Od 27 lutego w jej składzie jest Grażyna Niemczyk. Teraz Komisja, Zarząd i działkowcy zabierają się do pracy. Nie tylko na grządkach…

Tekst i zdjęcia Andrzej Górczyński

-----------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Zakończenie roku 2015.

16 grudnia było ostatnie w 2015r zebranie Zarządu ROD 2. Armii Wojska Polskiego.
Jego Prezes Zdzislaw Śliwa podsumował dokonania minionego roku i wytyczył plan działania na 2016r.
Były też upominki książkowe i podziękowania.
Na zakończenie - jak tradycja nakazuje - był opłatek, życzenia i śpiewanie kolęd.

Zielony Poznań 2015.

W dniu 11.12.2015r w ROD "Nowa Przyroda" odbyło się podsumowanie Konkursu Zielony Poznań, na szczeblu Okręgowego Zarządu PZD.

W uroczystości uczestniczyli  Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, Zastępca Dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Marek Stachowiak wraz z pracownicami Wydziału.
Z ROD 2.Armii Wojska Polskiego wyróżnione zostały osoby które brały czynny udział w Konkursie.

Dzień Dziecka 2015

Piknik z Alzheimerem 2015.

Dzień Działkowca 2015.

Pokaz cięcia drzew i krzewów owocowych i ozdobnych.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Stronę redagują: Andrzej Górczyński i Mieczysław Marek                                                                                                H-225; R193; G199; B217